Odwiedza nas 189 gości oraz 0 użytkowników.
Przybywających do szkoły gości witali uczniowie i nauczyciele w średniowiecznych strojach. Proszono o wpis do księgi pamiątkowej, wręczano upominki .Następnie wszyscy przybyli byli zapraszani do pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, gdzie o godzinie 10 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Wszystkich gości najpierw powitali przedstawiciele społeczności szkolnej, uczniowie klasy szóstej Hanna Sak i Konrad Waszczuk. Przy dźwiękach werbli wprowadzono uroczyście sztandar szkoły, odśpiewano hymn Polski. Następnie zabrała głos pani Dyrektor Danuta Kamińska. To ona powitała osobiście każdego z zaszczytnych gości, dziękując za przybycie. W swoim przemówieniu przypomniała długą 125- letnią historię szkoły w Grudzicach. Nie zabrakło wspomnień o ważnych wydarzeniach, ale przede wszystkim o ludziach, którzy dołożyli swą cząstkę w tworzeniu szkoły. To byli dyrektorzy, nauczyciele przyczynili się do stworzenia miejsca niepowtarzalnego, jedynego w swym rodzaju. Po przemówieniu pani Dyrektor poprosiła o zabranie głosu najbardziej znamienitych gości. W swych przemówieniach wszyscy podkreślali niepowtarzalny charakter szkoły w Grudzicach, najstarszej szkoły w Opolu, wspaniałych ludzi, którzy tworzyli i tworzą to miejsce.
Były życzenia, wspomnienia, podarunki. Na koniec tej części spotkania pani Dyrektor Danuta Kamińska wręczyła zasłużonym gościom upominki, które miały być formą podziękowania, ale równocześnie wspomnieniem o tym szczególnym dniu. Ostatnim uroczystym akcentem oficjalnej części było wyprowadzenie sztandaru przy dźwiękach werbli.
Część artystyczną rozpoczął szkolny chór, intonując piękną piosenkę o ojczyźnie „Najpiękniejsza.” Następnie Hania z Konradem nawiązali do motta tego dnia. Mądrze podsumowali, że to podążanie po śladach naszych przodków pozwala nam określić swą tożsamość, znajomość historii pozwala zrozumieć teraźniejszość. Podkreślili, że oni współcześni uczniowie PSP nr 26 w Opolu czują się spadkobiercami wielu pokoleń uczniów i nauczycieli. O przywiązaniu do tego miejsca mówiły pięknie wyrecytowane autorskie wiersze o szkole. Wzruszająca piosenka w wykonaniu chóru zamknęła drugą część spotkania.
Ostatnim punktem programu było przedstawienie „Bal u króla” Z przymrużeniem oka, na wesoło zostały w nim przedstawione zwyczaje średniowieczne. Śpiew, taniec, pojedynki rycerzy, występy błaznów sprawiły, że uroczyste spotkanie zakończyło się w radosnej i miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspomogli nas w przygotowaniu tej dużej imprezy szkolnej, pozwalającej uczcić tak doniosłe rocznice z historii naszej szkoły.
Barbara Passon