Ważne telefony

0801 199 990 Telefon dla osób z problemem narkotykowym
0800 120 002 "Niebieska linia" dla ofiar przemocy w rodzinie
022 622 50 01 Krajowe centrum do spraw AIDS, telefon zaufania

Pamiętaj, żeby zawsze w sytuacji zagrożenia w Internecie szukać pomocy w Helpline.org.pl lub 116111
lub u rodziców, nauczyciela, pedagoga szkolnego albo innej zaufanej osoby dorosłej,
lub zadzwoń pod bezpłatny numer0 800 100 100.
Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
Niebieska Linia 0 - 801 - 120 - 002
Telefon jest jednym z podstawowych elementów działalności Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia. Działa od 3 lipca 1995 roku.

Linie są bezpłatne dla wszystkich telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Oferta telefonu Niebieska Linia skierowana jest do:

• osób doznających przemocy w rodzinie,
  • osób stosujących przemoc wobec bliskich,
  • świadków przemocy domowej.

Do zadań telefonu Niebieska Linia należy:

• udzielania wsparcia psychologicznego osobom dzwoniącym,
  • poradnictwo psychologiczne i prawne z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
  • edukacja w zakresie zjawiska przemocy i alkoholizmu,
  • motywowanie do podejmowania działań mających na celu przerwanie przemocy w rodzinie,
  • kierowanie do lokalnych placówek dla osób mających kontakt z przemocą domową,
  • interwencje w odpowiednich instytucjach.

Inne zadania telefonu Niebieska Linia to:

• prowadzenie i stała weryfikacja bazy danych o instytucjach i formach pomocy na terenie całego kraju dla osób mających kontakt z przemocą domową,
  • wydawanie ogólnopolskiego informatora o placówkach udzielających pomocy dla osób dotkniętych przemocą,
  • zbieranie, opracowywanie i udostępnianie danych statystycznych z rozmów telefonicznych,
  • wypracowanie standardów udzielania pomocy przez telefon osobom uwikłanym w przemoc.

Osoby dyżurujące przy telefonie Niebieska Linia posiadają wykształcenie wyższe zazwyczaj psychologiczne lub pedagogiczne. Ponadto każda osoba dodatkowo przechodzi szkolenie z zakresu podstawowych przepisów w zakresie prawa karnego, cywilnego i rodzinnego oraz zapoznaje się ze specyfiką pracy przez telefon z osobami uwikłanymi w przemoc. Zdobywa również wiedzę na temat różnych form pomocy ofiarom przemocy udzielanych przez placówki na terenie całego kraju.

Od 1995 roku każda rozmowa prowadzona przez Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie jest rejestrowana według specjalnie opracowanego formularza. W styczniu 1999 roku została uruchomiona komputerowa baza danych. Pozwala ona w sposób uporządkowany i systematyczny gromadzić dane o skali zjawiska przemocy domowej. Zawiera również szczegółowe i aktualne informacje o ludziach i instytucjach pomagających ofiarom przemocy domowej.

źródło: http://www.niebieskalinia.pl