Odwiedza nas 472 gości oraz 0 użytkowników.
W związku z realizacją ostatniego zadania projektu, w którym uczestniczymy, przygotowaliśmy lekcję wychowawczą o macewach. Lekcja ta była wstępem do naszej wyprawy na cmentarz żydowski znajdujący się w naszym mieście, na którym mogliśmy na własne oczy zobaczyć te ważne elementy kultury żydowskiej. Podsumowaniem obu zajęć była wykonana przez nas gazetka. Oprócz tego omówiliśmy fragmenty książki "Geniusz Żydów na polski rozum" autorstwa Krzysztofa Kłopotowskiego dotyczące wielkiego znaczenia jakie odgrywa w życiu tego narodu wiara w Boga oraz wykształcenie. Pani Monika obiecała pokazać nam przy następnej okazji bardzo ważne fragmenty fimu pt.“Wypełnić pustkę” (reż. Rama Burshtein), w których również pokazane jest silne przywiązanie do tradycji, a w szczególności religii. Już wiemy, że będzie to dla nas jeszcze większe zaskoczenie niż to, kiedy wielu z nas dowiedziało się, że w naszym Opolu jest tak ważny obiekt jak cmentarz Żydowski.
We wtorek 13. lutego spotkaliśmy się z wyjątkowym człowiekiem – panem Piotrem Żarczyńskim, poetą, autorem kilku tomików wierszy i nauczycielem naszej szkoły w jednej osobie. Spotkanie było dla nas wielką niespodzianką, gdyż nie wiedzieliśmy, że nasz pan od przyrody napisał sporo wierszy o swojej wizji Boga, o własnym wyobrażeniu Jego boskości, a także o kilku świętych. Znaliśmy tylko niektóre wiersze, szczególnie te, które dotyczyły absolwentów naszej szkoły, innych nauczycieli i rodziny pana Piotra. Pan Piotr zachwycił nas swoimi wierszami o uczniach, którzy zmarli, o ich życiu w niebie, o zmarłym Ojcze Świętym Janie Pawle II, ale przeczytał nam również wiersze innych poetów, którzy Boga pojmują jeszcze inaczej. Ciekawe było to, że większość tych wierszy pisali poeci niewierzący, i że w każdym z tych wierszy Bóg jest inny. Ale wszędzie jest jedyny i wyjątkowy.
Ojojoj, ale się działo! Obejrzeliśmy właśnie piękny i równocześnie kontrowersyjny film „Między piekłem a niebem” Vincenta Warda i było się nad czym zastanawiać. A to wizja Boga zaskakująca, a to niebo surrealistyczne, a to piekło zadziwiające. Wszystko wywarło na nas niezapomniane wrażenie! Pani Monika wyciągnęła z treści filmu jedno, opisujące raj zdanie: „TUTAJ jest tak ogromne, że każdy może mieć swój własny wszechświat”. Dyskutowaliśmy dość długo argumentując scenami z filmu, własną wiedzą z lekcji religii i tradycją rodzinną. Pani Monika przygotowała nas dzięki temu do zastanawiania się nad tym, co o niebie, piekle, czyśćcu i Bogu myślą ludzie innych wyznań lub w ogóle niewierzący. Ich wizje też mogą być piękne, ale my sami będziemy musieli zdecydować, na ile są WIARY-GODNE.
Książka może wyglądać różnie… My mieliśmy okazję podziwiać książkę, która jest, można powiedzieć, dziełem sztuki. Jej autorem jest dobry znajomy naszego pana od przyrody, tego samego, który jest poetą, pana Piotra Żarczyńskiego. Ten znajomy rzeźbi, maluje, pisze wiersze. Nazywa się Zdzisław Pękalski. Jego książka łączy w sobie wizerunek Boga w religiach wschodnich i zachodnich. Porównywaliśmy naszą obecną wiedzę z kartami, na których kryją się wyrzeźbione, namalowane a także opisane emocje, które budzi w artyście Stwórca.
Strona 1 z 2