Nasze działania


LISTOPADA - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI 

Pomimo trudnych warunków, udało się zrealizować w formie zdalnej Dzień Zyczliwości. Uczniowie podczas swoich zajęć rozmawiali o tym, co znaczy być życzliwym. Jak nalęzy postepować wobec innych i jak sprawić by każdy czuł się dobrze. 

PAŹDZIERNIK  - WRACAMY DO PRACY 

Po dłuższej przerwie wracamy do działań na rok szkolny 2020/2021. W padzierniku realizowaliśmy zadania w zakresie promowania odpowiedniego dbania o siebie w czasie przeziębień. Uczniowie klas młodszych poznawali aspkety zdrowego stylu życia. Podsumowaniem było stworzenie ciekawych prac plastycznych. 

 

 

STYCZEŃ- SZANUJ KAŻDEGO 

W styczniu  realizowaliśmy kolejne zadania w prajektach Uniwersytetu Dziecięcego. Każda grupa miała swoje zadania, ale tematem przewodnim był SZACUNEK. Jak ważny, ale bardzo często zatracany. Powstała kolejna gazetka ścienna. 

WIZYTY W TEATRZE I KINIE 

Uczniowie udali się także do kina i do tetaru, by w tych miejscach zobaczyć czym jest prawdziwy szacunek i akceptacja. Były to ciekawe przeżycia i na pewno zostaną w pamięci uczniów. 

GRUDZIEŃ - otwórzmy nasze serca. 

EMPATIA 

Empatia odczuwana przez każdego w różnych sytuacjach dnia codziennego. W szkole, w pracy, w parku czy na ulicy. Widzimy różnych ludzi w sytuacjach trudnych, czasami beznadziejnych i współczujemy. Stramy się zrozumieć. Uśmiechamy się i cieszymy, gdy ktoś wygrywa, osiąga małe czy wielkie sukcesy. To właśnie grudzień stał miesiącem, w którym głebiej poznawaliśmy to uczucie. 

ŚWIĄTECZNA PACZKA 

Podsumowaniem tego roku kalendarzowego było przygotowanie paczek dla podpiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci. Każda klasa zoorganizowała piękne prezenty, w których nietylko znalazły się zabawki, książki, ale przede wszystkim środki higieniczne potrzebne do pielęgnacji maluszków. 

DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Kolejnym ważnym wydarzeniem był obchodzony po raz 3 - Dzień Nipełnosprawnych. Zaproszonym gościem był Pan Tomasz Kunecki, kierowca rajdowy. Opowiadał o pokonywaniu trudności i o sile, którą  każdy z nas ma  w sobie. 

ZBIÓRKA ZABAWEK

Grudzień to czas niewzykłych wydarzeń w naszej szkole. Odbyło się wiele zbiórek na rzecz potrzebujących. Zbieraliśmy zabawki, ubrania, książki dla dzieci i młodzieży, biorącej udział w Wigilii dla Samotnych. 

LISTOPAD- miesiąc zaufania i życzliwości 

Nawiązując do Dnia Życzliwości, powstała kolejna, piękna gazetka. Znajdziesz na niej rady i życzenia dla każdego. Jak mówi chińskie przysłowie "Ludzie codziennie poprawiają sobie fryzury, czeszą się. A dlaczego nie poprawiają swojego serca?" Niech ta złota myśl, będzie nam towarzyszyć jak najdłużej.  

 DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopda to Dzień Życzliwości. W naszej szkole święto to obchodzono bardzo uroczyście. Kolor żółty, uśmiechnięte twarzy, wspólne tańce i zabawy, pokazały, że warto być życzliwym, uprzejmym każdego dnia. Relacja poniżej. Już nie możemy doczekać się kolejnych wspólnych chwil. :)

 

Zaufanie - ważna sprawa.

Tym razem, nasza najstarsza klasa zajęła się tworzeniem specjalnej gazetki. Pracowali w grupach, by wspólnie ukazać, co oznacza "dażyć kogoś zaufaniem". Jedna z najważniejszych umiejętności społecznych. Bez prawdziwego zaufanie nie zbudujesz żadnej relacji. 

 

Taneczne, długie przerwy 

Październik to miesiąc poświęcony zdrowiu. Oprócz pysznych deserów, oorganizowano taneczne, długie przerwy, Samorząd Uczniowski przy współpracy z nauczycielami z wf, przygotował niesamowite zajęcia taneczne. Każdy bawił się doskonale, korzystając uroków polskiej, złotej jesieni. Pamiętając, że w zdrowym ciele, zdrowy duch!

 

Zdrowe przekąski - dzień deserów

24 października w naszej szkole królowały desery. Każda klasa przygotowywała smaczne, a zarazem zdrowe deserki. Następnie częstowała kolegów i koleżnki z innych klas. Na szkolnych korytarzach można było wpatrzeć sałatkę owocową, gofry z owocami, pyszne mufinki. Taki dzień ukazał jak ważna w życiu każdego człowieka jest zblilasowana dieta. 

 

 

Warsztaty dla rodziców - październik 2019

21 października podczas comiesięcznych spotkań z rodzicami odbyły się warsztaty dla każdej grupy rodziców. Opiekunowie uczniów z klas młodszych odbyli warsztaty z panią Martą Urbańczyk (psycholog szkolnym) pt. "Kocham i wymagam". Rodzice naszych starszych uczniów, spotkali się z pania Mirą Olszewską. Pani psycholog poruszył temat relacji rodzic - dziecko. Spędzania czasu ze swoimi dziećmi,a przede wszystkim umiejętności słuchania i bycia słuchanym. 


 

WRZESIEŃ/ PAŹDZIERNIK - AKCEPTACJA 

Hasło miesiąca to AKCEPTACJA. Uczennice i uczniowie klasy Va, przygotowali pierwszą z gazetek pt. "Akceptacja". Tak ważna w życiu każdego człowieka, przede wszystkim tego najmłodszego. Dzięki rodziom, nauczycielom, równieśnikom każdy odnajduje samego siebie. Warto pamiętać, że poczucie własnej wartości budujemy na akceptacji ze strony najbliższych. 

"Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest."
                                                                         MALCOLM S. FORBES

 

Dzień Chłopka na sportowo

30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Od kilku lat w naszej szkole świetujemy na sportowo. W tym roku rozegrano mecz piłkasrki. Chłopcy z mlodszych klas cudownie się bawali, a przy okazji doskonalili triki piłkarskie i dbali o postawę fair-play. 

  

Apel organizacyjny - podział zadań

Na początku września zespól ds promocji zdrowia w naszej szkole, zoorganizował apel, na którym przydzielona zadania dla poszczególnych klas.
Dzieci losowały zagdanienia, nad którymi pracują w grupie. Efekty zostaną zaprezentowane na gazetce szkolnej.
  Już niedługo pierwsze prace. :)

       

Szkoła Promująca Zdrowie

Nasza szkoła od 2019 roku należy do  Sieci Promującej Zdrowie.  Szkoła, która promuje zdrowy styl życia miejsce, gdzie członkowie społeczności - pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Wspólnie będziemy uczyć się jak  poprawić nasze funkcjonowanie by zdrowiej żyć  i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

 

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

  1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
  2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
  3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
  4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Są to standardy jakości pracy szkoły w zakresie promocji zdrowia. Standardy te spełniają dwie funkcje:

  • Wyznaczają główne kierunki pracy (cechy) SzPZ. Opisują one jej model oraz specyfikę wyróżniającą te szkoły od innych, które nie podjęły się tworzenia SzPZ.
  • Stanowią punkt wyjścia do programowania ewaluacji SzPZ, czyli sprawdzania, w jakim stopniu szkoła zbliża się do poziomu, który można by uznać za „idealny”.

Drugie śniadanie- ważne w życiu każdego ucznia

Smaczne, kolorowe, bogate w różne składniki odżywcze- takie właśnie powinno być drugie śniadanie dla każdego dziecka. Ważne jest by po zjedzeniu takiego posiłku mijała ochota na batonika czy cukierka.

Jak powinno wyglądać idealne drugie śniadanie?

Idealne drugie śniadanie powinno zawierać składniki z różnych grup pokarmowych. Przede wszystkim pełnowartościowe białko, które znajdziemy np. w jajkach, oraz węglowodany – różnokolorowe owoce i warzywa: jabłka, banany, pokrojone w kostkę papryka czy marchew. Ważnym elementem są też produkty dostarczające energii – np. razowe, żytnie lub orkiszowe pieczywo.
Bardzo zdrowe i bogate w witaminy są łuskane migdały, orzechy czy pestki dyni. Stanowią one pewien dodatek do bazy śniadaniowej. Wymienione produkty bogate są w witaminę B, E oraz C, prócz tego dostarczają magnez do organizmu dziecka.

Razowe pieczywo zamiast kajzerek!

Unikajmy pszennych kajzerek gdyż, po jej zjedzeniu szybko rośnie poziom glukozy we krwi. Równie szybko jednak spada, przez co dziecko na kolejnej przerwie znów będzie głodne. Pamiętajmy o niezbędnych tłuszczach. Pieczywo najlepiej posmarować pełnowartościowym masłem – ułatwi to wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Praktyczne rady dla rodziców

Komponując drugie śniadanie, warto pamiętać o tym, że dziecko jada ten posiłek zwykle, stojąc na korytarzu. Dlatego powinno być ono tak przygotowane, by dało się je zjeść bez trudu. Kanapka nie może być zbyt gruba, napakowana składnikami – nie tylko ciężko będzie ją ugryźć, ale też może po prostu rozpaść się w ręku. Lepiej nie wkładać do niej pokrojonych pomidorów lub ogórków – po kilku godzinach pieczywo z takim dodatkiem nasiąknie wilgocią i będzie nieapetyczne.
Bardzo ważne jest odpowiednie opakowanie. Najbardziej praktyczne są pojemniki śniadaniowe z kilkoma przegródkami – większą na kanapkę, i mniejszymi na różne warzywa i owoce.

Żyj zdrowo

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

 Jan Kochanowski