Jak to dawniej w szkole było

W tej cześci izby zgromadzono pamiątki związane ze "Starą szkołą". Elementy wyposażenia klasy ławki, pióra ze stalówkami i obsadkami, podręczniki szkolne, liczydła, kałamarze, tabliczki łupkowe z rysikami, dzienniki szkolne, czasopisma dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli, zdjęcia, dokumenty szkolneitd. W galotach na scianach zgromadzono pamiątki po dawnych mieszkancach Grudzic, którzy walczyli o polskość tych ziem.

Zapraszamy do wirtualnego świata dawnej polskiej szkoły.

Ze wspomnień dziadków i babć

W szkole strojem obowiązkowym dla dziewczyn były szkolne fartuszki z białym kołnierzem, a dla chłopców granatowa bluzka także z białym kołnierzykiem. Na rękawie każdy uczeń miał przyszytą tarczę z numerm szkoły. Dziewczyny nie mogły nosić rozpuszczonych włosów. Bezwzględnie nie można było mieć zrobionego żadnego makijażu. Chłopcy natomiast musieli mieć krótko przystrzyżone włosy. Nauczyciele wymagali od ucznia większej dyscypliny niż dzisiaj.

Kary szkolne

Do kar stosowannych w dawnych szkołach należało:

Jak odbywały się lekcje wf

Nie było sal gimnastycznych oraz łazienek a ubikacje znajdowały się na dworze, Zajęcia odbywały się na korytarzach. Były to ćwiczenia wykonywane w miejscu.

Zabawy na przerwach

W szkole można było miło spędzić czas grając w gumę, skacząc przez skakankę, uderzając pieniążkiem o słupek tak aby wpadł do odpowiedniego dołku w ziemi.

Zajęcia poza szkołą

Po przyjściu do domu grało się w piłkę nożną albo w dwa ognie. Jesienią chodziło się do gospodarza zbierać kartofle na polu.

Szkolne wspomnienia moich rodziców

Tornistry były z twardej skóry zapinane na metalowe sprzączki, a paski od tornistra regulowało się jak paski u spodni.

Książki były przekazywane z roku na rok. Ten kto najlepiej się uczył mógł wybrać te podręczniki w najlepszym stanie.

Książki były okładane w szary papier pakunkowy. Musiłały być obłożone.

Noszone wtedy fartuszki z białymi kołnierzykami, do których obowiązkowo musiała być przyszyta granatowa tarcza, a uczniowie wzorowi otrzymywali czerwone tarcze.

Gdy chciało się dostać posiłek trzeba było stać w długich kolejkach. W dużych szkołach lekcje odbywały się w systemie zmianowym. Pierwsza zmiana- 8.00, a druga- 14.00.

Szkolne wspomnienia mojej babci

Dawniej w szkole dzieci biło się za spóźnienia, brak zadania, wagary, powiedzenie czegoś nie tak. Uczniowie dostawali po rękach drewnianą linijką lub drewnianym piórnikiem. Najczęściej dzieci same wybierały ile razy chcą dostać po rękach. Ciągnęło się także za uszy.

Na przerwach dzieci bawiły się w skakanie przez gume i skakankę, grę w klasy, grę w chowanego i podchody oraz w dwa ognie.

powrót