Psycholog szkolny

Utworzono: 8 września 2015

Psycholog szkolny  mgr Jakub Praciak

Podstawowym zadaniem psychologa szkolnego jest udzielanie i organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- mogą z niej korzystać uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele.

Godziny pracy psychologa szkolnego w roku szkolnym 2015/2016:
wtorek 8:00 – 12:00
 piątek 12:00-13:00

Propozycje pomocy:
a) konsultacje dla rodziców (po wcześniejszym umówieniu spotkania)
b) rozmowy wspierające dla uczniów i rodziców
c) indywidualne spotkania konsultacyjno-wspierające z uczniami (po objęciu pomocą psychologiczno-pedagogiczną)
d) wstępna diagnoza dotycząca: trudności, możliwości dziecka
e) zajęcia specjalistyczne o charakterze terapeutycznym ( w ramach zajęć rewalidacyjnych, na podstawie orzeczenia z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej)
Jak wygląda praca psychologa szkolnego z dzieckiem?
Zadanie niesienia pomocy psychologicznej uczniom jest realizowane przede wszystkim w formie doraźnych rozmów konsultacyjno – wspierających oraz zajęć o charakterze profilaktycznym, psychoedukacyjnym, które wspomagają rozwój dzieci.

W jakich sytuacjach uczniowie spotykają się z psychologiem szkolnym?
Spotkanie dziecka z psychologiem szkolnym odbywa się nie tylko w sytuacji występowania trudności, ale w miarę możliwości, zawsze wtedy, gdy uczeń chce porozmawiać o tym co go denerwuje, o zainteresowaniach, problemach, pasjach itp. Wysłuchanie dziecka spełnia zawsze rolę profilaktyczną. Kiedy warto skorzystać z konsultacji u psychologa?- informacje dla rodziców: Jeżeli obserwujecie Państwo jakiekolwiek niepokojące zachowania u dziecka, np: - brak motywacji do nauki - trudności w radzeniu sobie z emocjami, np. zachowania agresywne - dziecko jest smutne, izoluje się - przejawia trudności w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej, nie ma przyjaciół - istnieje podejrzenie, że może sięgać po substancje psychoaktywne - zbyt dużo korzysta z komputera-ucieka w wirtualny świat gier i Internetu - przejawia trudności w nauce, - istnieje podejrzenie nieprawidłowości rozwojowych Zapraszam także wtedy, jeśli chcecie Państwo lepiej zrozumieć swoje dziecko, polepszyć wzajemne relacje i dowiedzieć się jak efektywnie wspierać jego rozwój.

mgr Jakub Praciak psycholog